
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Mounting Angle | Straight |
Stock: 253
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12326
Ext.Price$0.12326
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12326 | $0.12326 |
| 10 | $0.06163 | $0.61630 |
| 50 | $0.05549 | $2.77450 |
| 100 | $0.04996 | $4.99600 |
| 500 | $0.04234 | $21.17000 |
| 1000 | $0.03589 | $35.89000 |
| 3000 | $0.03417 | $102.51000 |
| 5000 | $0.03254 | $162.70000 |
| 10000 | $0.03067 | $306.70000 |
